AKTUELNO

Sve više migranata u BiH: Mogu li se uključiti u naše društvo?

U policiji ističu kako određeni broj migranata boravi van kampova, na otvorenom, najčešće u napuštenim proizvodnim pogonima i objektima te u divljim kampovima koji se nalaze u blizini hrvatske granice.

Situacija po pitanju migranata na području Unsko sanskog kantona je stabilna, a prema posljednjim policijskim procjenama, trenutno na području ovoga kantona boravi nešto više od njih hiljadu.

Najveći broj migranata smješten je u dva prihvatna centra na području Bihaća, pa tako u kampu Lipa trenutno boravi 780 osoba, dok u Borićima, gdje je osiguran smještaj za žene, djecu i maloljetnike, taj broj iznosi oko 250.

U policiji ističu kako određeni broj migranata boravi van kampova, na otvorenom, najčešće u napuštenim proizvodnim pogonima i objektima te u divljim kampovima koji se nalaze u blizini hrvatske granice.

Situacija je mnogo povoljnija u odnosu na haotični period od prije nekoliko godina kada je hiljade migranata boravilo na području Unsko sanskog kantona.

“Policija nastoji osigurati red čestim operativnim aktivnostima, tako da povremeno provodimo akcije u kampovima s ciljem pronalaska narkotičkih sredstava, ali i nelegalnog naoružanja te predmeta koji mogu poslužiti u nanošenju tjelesnih povreda. Svjedoci smo da je u proteklom periodu često izbijalo nasilje u kampovima te je dolazilo do povređivanja, pa čak i ubistava”, istakao je Ale Šiljdedić, portparol MUP-a USK.

Istovremeno, brojne nevladine organizacije provode različite projekte kojima se nastoje uključiti migranti u društvene tokove, te pokušavaju otkloniti brojne predrasude o njima kod lokalnog stanovništva.

Jedan od takvih projekata, pod nazivom Rute života, provodi i  nevladina organizacija Ujedinjene žene.

Članice ove organizacije često posjećuju migrante, te provode vrijeme družeći se s njima i predstavljajući im ovdašnju kulturu, pišu “Nezavisne“.

“Glavna ideja projekta u koji su uključeni brojni volonteri, pa i studenti, jeste da se širi empatija prema ljudima u pokretu koji trenutno borave u Unsko sanskom kantonu. Također, cilj je da se promovišu i prava koja imaju, a to se posebno odnosi na prava žena i djece, a istovremeno na ovaj način podstičemo i kulturnu razmjenu”, kaže Jasna Hamzabgević, predsjednica pomenutog udruženja.

Ona ističe kako pomenute projekte podržavaju i pomažu međunarodne organizacije koje djeluju na ovim prostorima.

Izvor: Una.ba