Docent na Sveučilištu obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”, dr. sc. Janko Bekić, gostovao je u emisiji HTV-a “Studio 4” te govorio o migracijama.
U Europsku je uniju prošle godine nezakonito ušlo više od 355 tisuća osoba, najveći broj od 2016. Migracije su već godinama prioritet Unije, no ona je često i meta kritika kada je riječ o tome kako se nosi s tim izazovima. Traži se više novca, učinkovitije mjere. O tome se razgovaralo i u Budimpešti na dvodnevnom sastanku Europske političke zajednice i Europskog vijeća.
Janko Bekić naglasio je kako je tema ilegalnih migracija aktualna od 2015. godine.
– Uskoro ćemo govoriti o desetoj obljetnici migrantske krize. Fluktuacije postoje, brojke nekad rastu, a nekad malo padaju. Od 2015. godine pretvorilo se u jednu od glavnih političkih tema, ne samo u zemljama koje su prve na udaru tog vala, nego kompletne Europe. Osjećaj urgentnosti varira od države do države. To je najosjetljivije političko pitanje u dvije grupe država. Prve su one koje su na granici među koje spada i Hrvatska, a druge su one koje su konačna destinacija migranata. Vrlo često je dio njihovog putovanja legalan. U svojoj zemlji porijekla najnormalnije sjednu u avion, stignu u Srbiju ili su pozvani da slete u Minsk ili Moskvu gdje im se daju papiri. Onda oni često u vlastitom aranžmanu u Bjelorusiji i Rusiji budu organizirano prevezeni do granica s EU, rekao je.
“Nekima kažu da neće biti dozvoljen povratak”
U pravilu su to poljska ili finska granica.
– Doslovno im se govori da idu preko da ih neće zaustavljati. Nekima kažu da neće biti dozvoljen povratak. Proces je djelomično spontan, a djelomično dirigiran od strane državnih i nedržavnih aktera koji na neki način žele naškoditi nekome. Žarište problema dugo godina bilo je na grčko-turskoj granici, kopnenoj i morskoj, rekao je Bekić.
Svjetonazorski problem
Smatra kako su uz južnu granicu SAD-a vanjske granice EU-a najveći hotspot ilegalnih migracija na svijetu.
– Trump se vratio još uvjereniji da je sad trenutak da taj problem riješi i da možda ostane upamćen. SAD bi se mogao ozbiljnije pozabaviti s tim pitanjem dok u Europi je taj problem deseterostruko teži. Ljevica za neke pojmove ne želi ni čuti. Njima je pojam repatrijacija potpuno neprihvatljiva. Na krajnjoj ljevici ne sijete izgovoriti riječ integracija. Ona zahtjeva da onaj tko dođe, da se ipak odrekne onoga što je bio i što je donio, ali s ciljem da se integrira i da njemu bude bolje. To nije samo politički sukob, to je svjetonazorski problem koji ide u samu srž podjela u Europi, rekao je.
Istaknuo je kako je usklađivanje viznog režima tehnički korak koji je neophodan.
– Sve države na zapadnom Balkanu koje žele članstvo u Europskoj uniji moraju uskladiti vizni režim, dodao je.
Izvor: hrt.hr