AKTUELNO

Migranti tvrde da su pretučeni i opljačkani: Optužuju srpsku graničnu policiju, MUP ne odgovara na pitanja N1

Batine, otimanje telefona i novca, pa skidanje maltene do gole kože – više desetina migranata tvrdi da je to doživelo prošle subote, kada je naišlo na srpske graničare, pre proterivanja u Severnu Makedoniju. Šta se zaista dogodilo, zvanično nije utvrđeno za sad, a pitanje je da li bi se o ovome uopšte govorilo, da nije nevladinih organizacija.

Grupa migranata pretučena je, opljačkana, pa ostavljena u donjem vešu na temperaturi jedva iznad nule. Pomislio bi neko da su naišli na nekakve razbojnike, ali nisu. Uradila im je to, tvrde, srpska granična policija, koja ih je nakon iživljavanja vratila u Severnu Makedoniju.

„Preko 50 ljudi u manjim grupama je presretnuto. To nije bio izolovan incident, već se dešavalo u roku od tri dana“, kaže Jasmin Redžepi iz Udruženja „Legis“ iz Severne Makedonije.

Navodno su migranti torturu proživeli u jednoj policijskoj stanici u pograničnom pojasu.

„Navodi koje smo dobili, uskoro čekamo izveštaj o povredama, podrazumevali su da su ljude tukli sa… sada nabrajam šta su navodi, još uvek nepotvrđeni s obzirom na to da se ne nalaze u Srbiji, a to su – metalne šipke, kaiševi od pantalona, kalašnjikovi, odnosno da su udarani sa kundacima i da su puštani psi na ljude“, kaže Nikola Kovačević, pravnik za ljudska prava.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije na pitanja N1 ne odgovara.

Ali, u organizaciji „Legis“ kažu da su dobili potvrdu da će se srpska i makedonska policija sastati kako bi se utvrdilo da li su u maltretiranju zaista učestvovali pripadnici srpskog MUP-a ili neko drugi.

„Ako su drugi ljudi, kako onda policija nije mogla to da uvidi i spreči… Nadamo se da će ti kontakti, koje smo mi inicirali, rezultirati nekakvim informacijama do kraja nedelje“, kaže Jasnim Redžepi.

Do tada ostaje sumnja da teror ima veze sa samo par dana ranije održanim sastankom evropske delegacije sa srpskim službama u Beogradu na kom se razgovaralo o migrantskom pitanju i saradnji na njegovom rešavanju.

„Sve to se generiše naglom promenom politike koja je uslovljena Reformom azila i migracija u Evropskoj uniji, tako da bez ikakve sumnje Evropska unija snosi odgovornost za lančano širenje ovakve prakse“, kaže Nikola Kovačević.

„Uvek bi se ovakvi incidenti desili nakon tih zahteva Evropske unije, tako da i ovo se usaglasilo sa svim tim prethodnim situacijama“, kaže Redžep.

Pritisak da se smanje nepoželjni dolasci u EU ubuduće će da raste, pa aktivisti strahuju da bi Srbija mogla da se ugelda, recimo, na Mađarsku, poznatu po brutalnosti prema migrantima.

Izvor: N1info.rs