Ako Presuda tvrdi da „Tužilaštvo nije dokazalo da bilo koja objavljena izjava koja se optuženom stavlja na teret sadrži govor mržnje“ – onda je jasno da je optužnica protiv Fatmira Alispahića montirana kao u najcrnjim totalitarnim režimima. Slučaj dobija povijesnu dimenziju u skandaloznoj činjenici da su krivičnu prijavu – ko zna kojim tokovima – podnjeli Vijeće za štampu i Ombudsmeni. Evo dokaza!
DOKAZ da je krivičnu prijavu protiv Fatmira Alispahića podnijelo Vijeće za štampu i online medije, koje u programu i praksi nema nadležnost za podnošenje krivičnih prijava, vidi se iz tačke 29. Presude Apelacionog vijeća suda BiH. Iz tačke 29 se vidi i da je krivičnu prijavu ponijela Institucija Ombudsmana, koja dosad putem krivičnih prijava nije reagovala na brojne oblike ekstremističkog izazivanja nacionalne, vjerske i rasne mržnje u BiH. Dakle, po prvi put Vijeće za štampu i online medije i Institucija Ombusmana podnose jednu ovakvu krivičnu prijavu, koja rezultira podizanjem Optužnice od Tužilaštva BiH protiv Fatmira Alispahića, a zbog njegovog zalaganja za sigurnost bh. građana i protiv ilegalnih migracija, tj. krijumčara ljudi. Prvostepena i drugostepena Presuda dokazuju da su krivične prijave neosnovane, da su montirane, nategnute, usiljene, kao i sama Optužnica, što cijelom slučaju daje karakter višesturke zloupotrebe nadležnosti i imperativa pravde. Na žalost, kompletna bh. javnost, koja je gromoglasno objavljivala vijesti o podizanju optužnice protiv Fatmira Alispahića, danas ne pokazuje interesovanje da se objektivno suoči sa činjenicama iz Presude.
U nastavku su dijelovi Presude Apelacionog vijeća Suda BiH koje je 31.03.2022. godine kojom je kao neosnovana odbijena Žalba Tužilaštva BiH i potvrđena presuda Suda BiH (broj S1 2 K 041128 21 K od 19.11.2021. godine) kojom je Fatmir Alispahić oslobođen od optužbe da je počinio krivično djelo Izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.