AKTUELNO VIDEO

Epidemiološka situacija u Ušivku pod kontrolom, spremni i za “najgori scenario”

Migrantska kriza u Bosni i Hercegovini svakodnevno se usložnjava. Uspkros svim dosadašnjim apelima i mjerama nadležnih u Unsko-sanskom kantonu sve više migranata svakodnevno prostiže na to područje. Može li situacija izmaći kontroli u vrijeme pandemije korona virusa?

Abdulahova sudbina je slična tisućama drugih koji se pokušavaju domoći tla Evropske unije, tog komada planete zemlje za koji vjeruje da bi mu mogao ponuditi miran život, krov nad glavom, zaštitu i sigurnost. Torbu je spakovao. Iz kampa Ušivak pokušat će još jednom zaigrati još jednu životnu igru neizvjesnosti.

“Mnogo sam vremena potrošio do sada pokušavajući preći granicu, ali stalno sam se morao vraćati. Nisam uspio. Ostao sam bez novca i bez telefona, od svega sam jako umoran. Idem za Kladušu, zato što želim otići u Evropu”, priča Abdulah.

U ovom kampu nadomak Sarajeva još je nekoliko stotina onih koji žele isto što i Abdulah. U Evropu. Iscrpljeni, umorni, puni neizvijesnosti. Ovdje im pomoć pružaju članovi međunaronih organizacija.

“Svaki korisnik koji dolazi u kamp Ušivak, prilikom registracije prolazi ljekarski ‘screening’, zatim dolazi na registraciju u ured IOM-a, gdje dobija higijenski paket, bude smješten, a onda ima pristup svim servisima unutar kampa”, pojašnjava Azra Ibrahimović Srebrenica, menadžerica kampa ispred Međunarodne organizacije za migracije.

Iako se epidemiološka situacija, prema tvrdnjama nadležnih, zaoštrava i pogoršava – izbjeglice stacionirane ovdje srećom nisu bile pogođane prijetećim virusom. Testiranje na COVID se provodi po potrebi i u slučaju prijavljenih simptoma.

“Svi rezultate koji smo mi dobili pokazali su da su bili negativni. A da li stanje može izmaći kontroli – za sada ne možemo imati pravi odgovor. Može, ali smo spremni jer smo sa nadležnim insistucijama se pripremali za najgore scenarije i primijenili smo sve preventivne mjere”, ističe Dino Pehlić, član tima Danskog vijeća za izbjeglice.

Ono što je zasjenjeno pandemijom, ali i stigmom svakako su psihološke posljedice krize kroz koju ljudi prolaze u kampu, ali i tokom svog putovanja. Osoblje bilježi teška psihološka stanja kod pojedinaca, zbog kojih su neki pod čestim nadzorom stručnog osoblja.

Izvor: N1