AKTUELNO

Brisel poziva BiH na odgovornost zbog migranata

To što migranti svakodnevno teroriziraju bh građane na zanima plaho ni Brisel ni Evropu, čime njihov plan uvoza, trajnog naseljavanja migrantskih bandita na bošnjački životni prostor postaje kristalno jasan. U podvalu da su “migranti samo u prolazu” vjeruju samo oni koji su nakačeni na strane pipke i servera, koji su u ime para  prodali vlastiti narod i državu. Iz Brisela upozoravaju vlasti u BiH da nađu rješenje za migrante, a šta je sa građanima čiji se životni prostor otima… e to već nije njihova briga…

Dok su iz Brisela ponovo upozorili da vlasti Bosne i Hercegovine (BiH) moraju naći trajno rješenje za njihov smještaj, mnogi migranti u toj državi i dalje spavaju u šumama i o njima brinu tek međunarodne organizacije.

„Uslovi su veoma loši, vrijeme je prehladno. Živjeli smo u kampu, zatim je Lipa kamp zapaljen i onda smo došli u Bihać. Sad spavamo u šumi. Imamo mnogo problema i nadamo se da ćemo jednom otići u Europu, kaže dvadesetjednogodišnji Pakistanac Nabil, koga zatičemo na ulici u Bihaću, gradu na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine.

U tom gradu već dvije godine boravi i Šahbaz. I on je iz Pakistana. Već nekoliko puta je pokušao preći granicu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ali, kako kaže, bezuspješno.

„Svaki nas svaki put deportuju u Bosnu. Spavamo sad u šumi, otkako su zatvorili Biru. Ne idemo u Lipu, jer je predaleko. Svaki put moramo pješačiti 25 km do Bihaća. Želimo otići u Italiju“, priča Šahbaz za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Nabil i Šahbaz ne borave ni u jednom migrantskom centru na području Unsko-sanskog kantona (jednog od deset kantona na području entiteta Federacija BiH). Njima, kao i Pakistancu Rašidu, pomažu međunarodne organizacije.

„Živimo u Bihaću, ali je vrijeme prehladno i nije dobro za zdravlje. Organizacije nam veoma pomažu. Trinaest puta sam pokušao preći granicu, ali su me deportovali. Dva puta u Sloveniji i jednom u Trstu u Italiji“, ističe Rašid.

Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM) van prihvatnih centara na području Unsko-sanskog kantona boravi oko 1.500 migranata. Na području ovog kantona nalaze se četiri prihvatna centra za migrante – Lipa, Borići, Sedra i Miral.

Izvor: