Savezn sud u Sjedinjenim Američkim Državama je u nedjelju zaustavio pokušaj administracije Donalda Trampa (Trump) da prebaci tri venecuelanska migranta, zatočena u Novom Meksiku, u pomorsku bazu Gvantanamo Bej (Guantanamo Bay) na Kubi, javlja Anadolu.
Ranije tog dana, advokati muškaraca tvrdili su u pravnom podnesku da zatvorenici “odgovaraju profilu” onih koje je administracija ciljala za prebacivanje u Gvantanamo.
U podnesku se također navodi da se radi o “muškarcima iz Venecuele pritvorenim u oblasti El Pasa sa (lažnim) optužbama za povezanost sa bandom Tren de Aragua”, prenio je CNN.
Pritvorenici podnijeli tužbu
Advokati su pozvali američki Okružni sud u Novom Meksiku da blokira transfer, tvrdeći da “neizvjesnost” oko zakonskih prava zatvorenika i pristupa advokatima opravdava zabranu.
Glavni američki okružni sudija Kenet Džej Gonzales (Kenneth J.) odobrio je privremeni nalog tokom kratkog saslušanja.
Tužbu u ime trojice muškaraca pokrenuli su Centar za ustavna prava, Američka unija za građanske slobode (ACLU) iz Novog Meksika i Las Americas Immigrant Advocacy Center.
Banda “Tren de Aragua” pojavila se prije više od deset godina u zatvoru u venecuelanskoj državi Aragua i od tada se proširila širom Latinske Amerike i SAD-a.
Slanje migranata bez dokumenata
Posljednjih sedmica Tramp je naredio izgradnju pritvorskog centra u Gvantanamu za smještaj do 30.000 “najgorih kriminalnih ilegalnih stranaca koji prijete američkom narodu”.
Bijela kuća je od tada počela slati migrante bez dokumenata – označene kao “velika prijetnja” i “kriminalci” – u pritvorski centar na Kubi kao dio Trumpovog plana masovne deportacije.
Pentagon je 5. februara objavio da je prvih 10 zatočenih migranata stiglo u pritvorski objekat Gvantanamo Bej nakon Trumpove direktive da proširi prostor za pritvor za “kriminalce visokog prioriteta”.
Iz Ministarstva odbrane saopćeno je da su ova lica smještena u “praznim pritvorskim objektima” i naglasila da je njihov pritvor privremen.
Detalji o zatočenim
Prema CBS Newsu, objekat je odvojen od vojnog zatvora Guantanamo, u kojem se još uvijek nalaze osumnjičeni za terorizam iz napada 11. septembra 2001. godine.
Najmanje 14 zagovaračkih grupa, uključujući ACLU, Nacionalni centar za zakon o imigraciji i Centar za ustavna prava, poslalo je pismo službenicima uprave tražeći detalje o zatočenim migrantima, uključujući njihova imena, imigracioni status, kriterijume pritvora, pravni osnov za transfer, trajanje pritvora i buduće planove.
– Ustav, savezni i međunarodni zakon zabranjuju vladi da koristi Gvantanamo kao legalnu crnu rupu – napisali su ministrici za unutrašnju sigurnost Kristi Noem, državnom sekretaru Marcu Rubiju i ministru odbrane Pitu Hegsetu (Pete Hegseth).
Izvor: avaz.ba