NETWORK

Migrante avionima vraćaju u Hrvatsku. Imaju pravo na novac, obrok i slobodu kretanja

U HRVATSKU iz Njemačke, ali i nekih drugih zemalja već neko vrijeme stižu avioni s migrantima koje zapadne zemlje vraćaju jer su kod nas prvi put registrirani u EU.

Oni se vraćaju tamo gdje su registrirani

Kao što je pisao Deutsche Welle, najviše zahtjeva za preuzimanjem tražitelja azila Nijemci su u prošloj godini poslali Hrvatskoj (16.704) i Italiji (15.749). U prvoj polovici 2024. Njemačka je, po navodima svog ureda za izbjeglice, drugim članicama EU poslala zahtjeve za prihvatom oko 40.000 migranata. Svi oni vraćaju se tamo gdje su prvi put registrirani u EU.

“Nakon što slete imaju punu slobodu kretanja”

Gdje idu ti ljudi jednom kad dođu u Hrvatsku i koliko ih ukupno namjerava doći? Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović (HDZ) danas je na konferenciji za novinare rekao da Hrvatska niti je niti može postati hotspot za migrante. Dodao je da misli da je jutrošnji broj migranata u Hrvatskoj oko 650.

Na još jedno pitanje pojasnio je koliko se još migranata može očekivati do kraja godine i do lipnja sljedeće godine. “Do kraja ove godine 182 osobe. Do lipnja 526 osoba, uključujući ovih 182, bilo komercijalnim ili čarter-letovima. Iz prakse taj broj obično bude trećina onoga što se najavi”, kazao je.

“Nakon što slete da im se mogućnost da odu u Prihvatni centar Porin, eventualno podnesu novi zahtjev za azilom. Oni imaju punu slobodu kretanja. To je obično jedini kontakt koji imamo s njima”, izjavio je Božinović.

Bitno je naglasiti da nitko od njih trenutačno nije ilegalno u Hrvatskoj, oni su tu kao tražitelji azila. Nelegalno mogu biti u Hrvatskoj onda ako im se azil odbije. Za više detalja smo se obratili Hrvatskom pravnom centru, koji se između ostalog bavi zakonodavnim aspektima migracijskih politika.

Hrvatski pravni centar: Kad se “vrate” iz druge zemlje EU, oni imaju status tražitelja azila

“Nakon što osobe budu ‘vraćene’ iz neke druge države članice u EU, one imaju status tražitelja međunarodne zaštite u Republici Hrvatskoj te nadležno tijelo –  Ministarstvo unutarnjih poslova – provodi postupak propisan Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti u kojem će utvrditi jesu li ispunjeni kriteriji za odobrenje međunarodne zaštite”, navode iz Centra.

IZvor: index.hr