Sudbinu spornog objekta, koji mnogi nazivaju pritvorskom pa i zatvorskom jedinicom u okviru privremenog prihvatnog centra za migrante “Lipa” kod Bihaća, odrediće epilog žalbe koja je uložena na inspekcijsko rješenje, a taj odgovor čekaju mnogi u BiH.
Otkako se prvi put pojavila informacija da će uz nekadašnji kamp “Lipa” biti izgrađen poseban dio, odnosno detencijski centar za migrante, to kod, prije svih, građana Bihaća izaziva zebnju i zbog same vrste objekta, ali i raznih nepoznanica koje prate te aktivnosti od početka.
U startu nije bilo poznato ko stoji iza gradnje i ko je zapravo finansijer, a iz Delegacije EU u BiH su u aprilu prošle godine tvrdili da je u ovom slučaju riječ o privremenom centru koji finansira EU i da se ne radi o određenoj vrsti zatvora, kako se spekulisalo, već da će služiti isključivo za privremeno zadržavanje osoba za koje je potrebna bezbjednosna provjera.
Detencijski centar, naime, nikada nije ni otvoren, ali je više puta bio tema u Austriji jer se, navodno, iza gradnje tog objekta krila jedna tamošnja organizacija, da bi kasnije sud u Berlinu presudio da je taj objekat nelegalan, da nema građevinsku dozvolu ni pravne osnove za duža zadržavanja, bez uključivanja u proces kantonalne vlade i protiv volje sadašnjeg ministra za ljudska prava BiH Sevlida Hurtića.
Upravo je Hurtić prije nekoliko dana u Beču, govoreći o izazovima koji su pred BiH, a u vezi sa ilegalnim migracijama, istakao ozbiljnost problema u kampu “Lipa”, naglašavajući potrebu za hitnim i odgovornim djelovanjem u rješavanju ovog pitanja.
Objelodanio je da je građevinska inspekcija u Bihaću donijela rješenje o rušenju centra u kampu, na šta je Ministarstvo bezbjednosti BiH uložilo žalbu.
– Čekamo sudbinu žalbe, ako inspekcija ne prihvati žalbu, ja očekujem da detencijski centar bude srušen – rekao je Hurtić za “Glas“.
U Službi za poslove sa strancima BiH, prema nezvaničnim informacijama, danas bi trebalo da imaju više informacija o ovom slučaju.
Savjet ministara donio je u decembru 2020. godine odluku o uspostavljanju privremenog centra za smještaj migranata “Lipa”, kontejnerskog tipa i kapaciteta 1.500 osoba. Tri godine kasnije nekoliko kontejnera, koji su namijenjeni za bezbjednosne provjere migranata i gdje mogu biti zadržani najviše 72 časa, prema medijskim navodima, je i izgrađeno u tom prihvatnom kampu.
Presudom berlinskog suda je, između ostalog, konstatovano da je granica između BiH i Hrvatske – u odnosu prema migrantima – zona bez vladavine prava.
Bez dozvola
O dešavanjima u okviru kampa oglasili su se i lokalni zvaničnici. Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić istakao je ranije da je taj detencijski centar ili, kako ga zovu, pritvor u kampu, u prvom redu građen bez ikakve neophodne dozvole.
Izvor:Bl-portal.com