INTERVJU

Branka Lozo: Idemo vratiti Hrvatsku Hrvatima

Zašto ste se kandidirali i Vaš program u kratkim crtama?

– Kandidirala sam se jer mislim da je hrvatskoj neophodno jačanje državnog suvereniteta. Ono što smatram da su glavna obilježja mog programa i kampanje je borba protiv globalističkih ideja i tendencija, mislim na ilegalne migracije i prekomjerni uvoz radne snage koji prijeti Hrvatskoj zamjenom stanovništva. Tu je i ugroza od strane jugokomunističkog mentaliteta koji se rasprostranio kroz sve institucije, politiku, djelovanja ministarstava, obrazovni sustav, jednostavno u cijeli javni prostor. I tu je na koncu velika ugroza koju nam stvara ekspanzionistička tendencija politika srpskog svijeta. To su glavne odrednice mog programa, rekla je Branka Lozo.

Najvećim i najvažnijim problemom smatra prijetnju od zamjene stanovništva.

– Što se tiče ilegalnih migranata, oni su sami po sebi nezakoniti migranti. Njih je u Europu pozivala Angela Merkel i ja bih voljela da Hrvatska prestane biti njemačka kanta za smeće, da nam se svi oni koje Njemačka ne želi zadržati vraćaju u Hrvatsku. Među njima ima identificiranih potencijalnih i stvarnih terorista koji više ili manje slobodno šeću po Hrvatskoj. Kako će Hrvatska izgledati za 10 ili 20 godina, mene je strah uopće pomisliti, rekla je, te dodala da se Grčka izuzela iz obaveze prve registracije tražitelja azila na svojem tlu, a Hrvatska nije.

– To je nedostatak suverenističke politike koju bih ja mijenjala, istaknula je.

Kad je riječ o stranim radnicima, kaže:

– Zauzela bih stav da im se izdaju radne dozvole na kraće vrijeme tako da ne budemo u obvezi spajanja njihovih obitelji koje znamo, s obzirom na to otkuda dolaze, imaju tendenciju velikih obitelji i to je ugroza za Hrvatsku. Mi se možemo dovesti u situaciju da Hrvati za određeni broj godina budu manjina u vlastitoj zemlji. Moja je tendencija i želja da se Hrvatska ponovno kroatizira, da se vrati hrvatski duh, da se Hrvatima ne savija kralježnica i da se prestane s idejama države koje više nema, uključeno s crvenim petokrakama, proslavama, obljetnicama, rođendana Josipa Broza Tita, zaboravljanja strahota i zločina koje je on počinio. Da se Hrvatska vrati Hrvatima, naglasila je Lozo.

Kako mislite to kao predsjednica provesti u djelo?

– Potpuno sam svjesna predsjedničkih ovlasti i djelovanja izvan tih predsjedničkih ovlasti. Svjesna sam da sam nabrojala probleme koji ne spadaju direktno pod ovlasti predsjednika, međutim, uvjerena sam kada na čelo države dođe osoba s ovakvim stavovima kao što su moji, da bi samim izvlačenjem tih tema, nametanjem tih tema došlo do njihovog rješavanja.

Istaknula je i kako bi bez problema prozivala Vladu Republike Hrvatske što se o ovom ili onom pitanju radi, za razliku od trenutačnog predsjednika Zorana Milanovića.

– On nikada nije poentirao ni ukazao ni na koji problem. On se bavi samo nekim životinjskim carstvom u razmijeni uvreda s Plenkovićem i njegovim suradnicima, rekla je Lozo.

Biste li mijenjali ovlasti predsjednika?

– Ja ih za sada ne bih mijenjala. U javnosti se stvara pogrešan dojam da su predsjedničke ovlasti male ili skučene. Ja se s time ne slažem. Radi se o tome da trenutačni predsjednik nije radio ništa. Ja bih dolaskom na Pantovčak prvo zamolila službe na odlasku da dobro obrišu prašinu sa svih radnih stolova. On se šetao po sajmovima među pršutima i vinima, a za Hrvatsku nije radio ništa. Moje mišljenje je da se i ne pojavljuje u javnosti i da neće sudjelovati u debatama upravo zato jer nema što ponuditi kao svoj program u narednih pet godina, rekla je.

Što mislite o načinu na koji se bira predsjednik Republike?

– Mislim da je ovo najpošteniji način na koji se bira predsjednik Republike i voljela bih da se i druge funkcije u zemlji biraju na taj način. D'Hondtova metoda obračuna ili izračunavanja konačnih rezultata izbora nije dobra. Ovo su direktni izbori. Građani mogu slobodno, bez straha od članske knjižice, od gubitka posla slobodno izaći na izbore i izraziti svoju volju. I ja se čvrsto nadam da će tako postupiti, rekla je Branka Lozo.

Eventualni izbor u Hrvatskom saboru?

– Nikako. Vidjeli smo kako to izgleda kada Hrvatski sabor o nečem mora odlučivati. Imali smo neki dan slučaj ustavnih sudaca gdje se radi o čistoj političkoj trgovini uz časne iznimke. Nije izabrano deset najboljih s one liste od 60 i nešto koji su se prijavili, a apatija koja vlada u Hrvatskoj je takva da nitko ne pita, niti saborski odbor, niti saborske zastupnike, po čemu je ovih deset izabranih ustavnih sudaca bolje od drugih. Voljela bih da se biraju najbolji od najboljih, da se biraju eksperti, a ne politički podobni. I sada da se izbor predsjednika preseli u Sabor, pa to bi bio poraz demokracije, istaknula je.

Ako postanete predsjednica, kakvi će biti vaši odnosi s Vladom?

– Ja se ne bih koristila usporedbama sa životinjama iz albuma životinjskog carstva. Moj izraz bi bio civilizirani način razgovora, ali to ne znači da bi se u svemu složili. Moje je mišljenje da, ako se oko nečega ne slažemo, da tek tada moramo razgovarati, argumentirano, a ne uvredama kojima je i gospodin Andrej Plenković vrlo sklon. Ako bi on nastavio ili pokušao nastaviti praksu da umjesto odgovora na postavljeno pitanje počne s uvredama, to kod mene ne bi prošlo, rekla je predsjednička kandidatkinja Lozo.

Suradnja Vlade i predsjednika u vanjskoj politici?

– Ta bi suradnja morala ići prije svega u žurnom imenovanju veleposlanika koji proces je potpuno blokiran već duži niz godina. Nastojala bi da veleposlanička mjesta prestanu biti parkirališta za islužene, u najvećem broju slučajeva, jugokomunističke kadrove koji onda tamo beru lijepe plaće, a ne rade za dobrobit Hrvatske. Njihova bi uloga morala biti da pomažu u zemljama koje nastanjuje veliki broj Hrvata njima, da ih se pokuša privoljeti da se vrate u domovinu, što u nekim slučajevima i postoje želje, ali ti ljudi, naročito u prekomorskim zemljama, Australiji i Južnoj Americi, jednostavno ne mogu doći do podataka, nema dovoljno konzularnih službi. Ja bih u svim situacijama u kojima je potrebna suradnja s premijerom, tu suradnju ostvarila. Meni nije na duši da ja budem jača ili bolja od njega, već mi je na savjesti dobrobit zemlje, rekla je.

Kakav je Vaš stav o trenutačnom stanju Hrvatskih Oružanih snaga i njihovoj budućnosti? Smatrate li da Hrvatska treba izdvajati više novca za vojsku?

– Voljela bih da Hrvatska dostigne onih dva posto BDP-a koje po NATO-ovim pravilima je potrebno izdvajati za taj segment. To bi u Hrvatskoj iznosilo ugrubo oko 1,5 milijarde eura i time bi Hrvatska malo opremila, ekipirala. Voljela bih ojačati profesionalnu vojsku i kvalitetnije ih opremiti. Nekih malih pomaka već ima, ali od 2000. godine čitav da se taj sustav degradirao, rekla je.

Kad je riječ o opremi, Branka Lozo kaže da bi voljela da nam strateški vojni partner ponovno postanu Sjedinjene Američke Države.

– Ovo svaštarenje da po Europi kupujemo malo od Finaca, malo od Francuza, malo od ovog, malo od onog… to nije dobra politika. Obrambena politika mora biti konzistentna, po mogućnosti neovisna o promjenama na visokim državnim funkcijama, istaknula je.

Koje je Vaše stajalište o sudjelovanju Hrvatske vojske u NATO-ovim i drugim misijama?

– Ja nikada ne bih potpisala niti jedan dokument koji bi slao hrvatske vojnike da ratuju u drugim zemljama. Mi smo jedina zemlja u Europi koja je prije 30 godina bila u ratu. Mi još imamo veliki broj živih branitelja koji se toga sjećaju, koji svoja iskustva mogu posvjedočiti. Hrvati su svoje, što se ratovanja tiče, učinili i oni su to učinili na tlu Republike Hrvatske. Sve drugo što bi bila obuka ili nešto u smislu povećanja spremnosti naših časnika, to je druga stvar. Na to gledam više kao na treninge i na općenito doprinos razvoju i naše vojske i kompatibilnosti s tehnologijama koje se razvijaju rapidnom brzinom, istaknula je.

Smatrate li da hrvatska vojska treba sudjelovati u suzbijanju ilegalnih migracija?

– Ilegalne migrante treba zaustaviti na svaki način. Najbolje bi bilo to učiniti politički i zato se zalažem da se osnuje jedna zajednica država na prvom udaru migracijske rute i da zajednički izvršimo pritisak na Bruxelles, da nam se promijene uvjeti pod kojima bi ih eventualno mogli puštati ili ne puštati dalje u Europu. Ja ih ne želim više u Hrvatskoj, dovoljno smo ih primili. U provedbi tih mjera sudjeluje li policija, vojska… ako svi zajedno imamo isti cilj, onda je to jedno, rekla je Lozo.

Koga smatrate glavnim rivalom u kampanji?

– Zorana Milanovića.

Koliko ćete novca potrošiti u svojoj kampanji?

– Ja to ne mogu znati do kraja jer se novac sada slijeva, donacije dolaze. Isto tako rastu i troškovi, ali mi imamo sve račune, sve evidentirano i u zakonskom roku ćemo to prikazati.

Tko su donatori?

– Donatori su isključivo građani.

Kakvo je Vaše stajalište u odnosima Republike Hrvatske sa susjednim zemljama? Što mislite o položaju Hrvata u BiH?

– Mislim da odnose sa susjednim zemljama treba njegovati bolje nego što je to bio slučaj za vrijeme predsjednikovanja Zorana Milanovića. Mislim da sa zemljama koje su nam na sjeveru i zapadu trebamo razvijati još bolje odnose. Što se tiče Mađarske, zauzela bih se da se revidiraju, ako ikako moguće, ugovori oko upravljanja INA-om koju je upropastio Sanader. Nastojala bih uvijek u tim odnosima imati na pameti dobrobit Hrvatske, a to se pogotovo odnosi na Hrvate u BiH koji su potpuno zanemareni. Oni su iseljeni, prepušteni sami sebi osim prigodničarski. Njima bih posvetila veliku pažnju jer oni to zaslužuju. Borila bih se za njihova prava koja tamo imaju, a koja ne mogu konzumirati.

Završno obraćanje

– Dragi moj hrvatski narode, u ovom teškom trenutku u kojem sam upravo nabrojala različite probleme koji tište Hrvatsku, a to su opasnost od ilegalnih migracija, od zamjene stanovništva zbog nekontroliranog uvoza radne snage, od jugokomunističkog mentaliteta i od ekspanzionističkih tendencija srpskog svijeta, ja vas ovim putem pozivam – ujedinimo se svi! Pozivam sve u Hrvatskoj – poljoprivrednike, umirovljenike, branitelje, intelektualce, radnike, obrtnike – sve, idemo zajedno ustati ponovno u obrani naše zemlje. Idemo vratiti Hrvatsku Hrvatima. Idemo ostvariti novo Hrvatsko proljeće, poručila je Lozo.

Izvor:vijesti.hr