AKTUELNO

BOLJE GROB NEGO ROB!!! Ne damo Biru ni po koju cijenu! – odlučna poruka iz Bihaća

Zima nosi humanitarnu krizu za migrante a građani ne daju Biru: Tako su nam i 2018. rekli “još samo ovu zimu”

Savjet ministara i Ministarstvo bezbjednosti planirali su bolju saradnju i koordinaciju svih institucija i bezbjednosnih agencija na planu zaštite granice BiH, suzbijanje nezakonitih migracija, očuvanje javnog reda i bezbjednosti, izmještanje izvan naseljenih i urbanih mjesta u, za to, posebno izgrađene objekte.
Među prioritetima je bolje provođenje sporazuma o readmisiji i jačanje readmisijskih i kapaciteta u oblasti azila, kao i intenzivnija borba protiv krij**čarenja migrantima.

Za realizaciju je potrebno 215.253.700 KM, od čega će se iz budžeta institucija BiH izdvojiti dva miliona KM, kroz budžet i donacije 23 miliona te putem donacija 189.838.900 KM, naveli su u saopćenju sa sjednice. Pokrenut je i postupak izrade strategije u oblasti migracija i azila za period 2021 – 2025. godine.
Savjet ministara BiH nije postigao konsenzus tokom glasanja o Prijedlogu odluke o uspostavljanju privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata Lipa te će ova odluka biti ponovo na dnevnom redu u drugom krugu glasanja.

Na jučerašnju izjavu ministra sigurnosti Selme Cikotića da će se objekat Bire u Bihaću iskoristi za privremeni smještaj migranata na period od dva do tri mjeseca, dok se kamp Lipa ne pripremi za dugotrajan boravak migranata, oštro su reagovali u Krajini, smatrajući njegov prijedlog prevarom s ciljem da migrante vrate u objekat koji su lokalne vlasti pod pritiskom građana već ispraznile i zatvorile.

– Ne damo Biru ni po koju cijenu, tako su nam i 2018. rekli “još samo ovu zimu”. Oni bi novac preko leđa građana Bihaća, poručio je Sej Ramić, koji predvodi proteste građana pred zatvorenom Birom, gdje se okupljaju već 80 dana.
Ni izabrani zvaničnici se ne slažu s ovakvim prijedlogom Cikotića. Gradonačelnik Šuhret Fazlić jučer nam je kazao da nema govora da Bira ponovo bude otvorena ni kao privremeno rješenje.

Za komentar smo tražili i premijera Unsko-sanskog kantona Mustafu Ružnića, koji predsjedava operativnom grupom USK-a za pitanje migranata koji su Biru u prvom redu i zatvorili.
– Naš stav je jasan i sve smo kazali još 30. septembra 2020. (tada je na osnovu odluka Skupštine USK-a i GV-a Bihać zatvorena Bira, op. a), kazao nam je Ružnić.
Jučer je u Sarajevu održan i okrugli sto “Migrantska kriza – BiH 2020”, na kojem je zaključeno da Lipa kod Bihaća treba da bude proglašena privremenim prihvatnim centrom, u kojem bi u narednih nekoliko mjeseci imali uslove za trajan i kvalitetan smještaj od 6.000 do 8.000 migranata, koliko ih gravitira prostorom BiH. Ovo je daleko iznad sadašnjih kapaciteta, kamp Lipa se po odluci IOM-a već praktično rasformirao, a migranti nemajući gdje, pretežito su počeli da okupiraju bihaćko naselje Vedro Polje, u blizini granice.

Koordinator IOM-a Dražen Rozić jučer je na okruglom stolu upozorio na to da je u USK-u moguć početak humanitarne krize.
Iz Evropske komisije saopštili su da je usvojen dodatni paket pomoći od 25 miliona eura za podršku Bosni i Hercegovini u upravljanju migracijama, a sredstva će se koristiti za osnovne potrebe migranata tokom zime.

Oko 2.500 migranata je na otvorenom u USK-u, uključujući i one iz Lipe, koja će dogodine primati 8.000 migranata

https://usn1.net/izdvojeno/zima-nosi-humanitarnu-krizu-za-migrante-a-gradani-ne-daju-biru-tako-su-nam-i-2018-rekli-jos-samo-ovu-zimu/174611/