Migranti više učestvuju u kriminalnim aktivnostima i međusobnim sukobima, koji imaju i smrtne posljedice, izjavio je u četvrtak ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica na četvrtoj ministarskoj konferenciji “Sarajevo Migration Dialogue”, koja se održavala na Jahorini, u organizaciji Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, prenosi Anadolu.
Na regionalnoj konferenciji posvećenoj strateškom rješavanju izazova u upravljanju migracijama, okupili su se ministri i direktori policija regiona, predstavnici međunarodnih organizacija i eksperti u oblasti migracija. Pored Katice, u radu konferencije učestvovali su i Safet Mušić, posebni povjerenik Vlade Kantona Sarajevo za pitanja migracija, i Kemal Zulić, istražitelj-inspektor u Odjeljenju za krvne, seksualne delikte i ratne zločine Sektora kriminalističke policije.
“Stanje na području Kantona Sarajevo je na nivou koji omogućava plansko upravljanje migracijama, te se brojno stanje migranata u dva Privremena prihvatna centra u Kantonu Sarajevo uglavnom kretalo oko 1.000 migranata u prvih šest mjeseci ove godine. U mjesecu julu je taj broj neznatno porastao kada ih je u PPC-u boravilo oko 1.300. Ono što je razlika u odnosu na prethodni period je to da je prisutna pojava da migranti više učestvuju u kriminalnim aktivnostima i međusobnim sukobima, koji imaju i smrtne posljedice. MUP KS kroz svoje redovne aktivnosti prati stanje migracija, realizuje akcije u saradnji sa drugim nadležnim agencijama, te redovno izvještava o stanju migracija sa aspekta sigurnosti”, izjavio je Katica.
Ministarstvo sigurnosti BiH evidentiralo je 12.334 nova dolaska u BiH u prvoj polovini 2024. godine, dok je u prvoj polovini 2023. broj dolazaka iznosio 12.931. U 2024. godini najviše migranata dolazi iz Sirije (39 posto), zatim iz Afganistana (17 posto) i Maroka (9 posto). Dolasci iz Egipta su u porastu, a čine četiri posto svih dolazaka u prvoj polovini 2024. godine.
“Sarajevo Migration Dialogue” je strateška inicijativa usmjerena na rješavanje složenih migracijskih izazova s kojima se suočavaju Bosna i Hercegovina i širi region Zapadnog Balkana. Kroz otvoreni dijalog, koji Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine uspješno organizuje već četvrtu godinu, podstiče se saradnja, razmjena najboljih praksi i razvoj sveobuhvatnih rješenja za upravljanje migracijama.
Ključne teme ovogodišnje četvrte konferencije “Sarajevo Migration Dialogue“ bile su posvećene novom paktu Evropske unije u oblasti migracija i njegovim implikacijama na zemlje regiona, regionalnoj saradnji zemalja Zapadnog Balkana u oblasti migracija, saradnji s FRONTEX-om, borbi protiv trgovine ljudima i krijumčarenja migranata, te unapređenju politika povratka i readmisije.
Izvor: AA