Kontinuiranim radom na terenu, te dobrim i planiranim aktivnostima policijskih službenika, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske drži pod kontrolom situaciju izazvanu prilivom ilegalnih migranata na cjelokupnoj teritoriji Republike Srpske.
Tome u prilog svjedoče slike sa ulica, parkova i drugih javnih površina gdje se, za razliku od zemalja u okruženju ne mogu sresti velike i nekontrolisane grupe migranata, koje kod stanovništva izazivaju osjećaj ugroženosti i straha.
Za tu nešto povoljniju situaciju od okruženja, u prvom redu zaslužan je MUP-u Republike Srpske, na čelu sa ministrom Draganom Lukačem.
Da je to tako potvrđuju i statistički pokazatelji, u koje je Banjaluka.net imao uvid, a prema kojima je u prvoj polovini ove godine MUP Srpske otkrio ukupno 4.040 migranata koji su ilegalno prešli granicu BiH, što je za oko petinu, ili 19,2 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.
Od ukupnog broja pronađenih i kontrolisanih migranata od strane MUP-a RS, njih najviše je neutvrđenog identiteta, odnosno za 2.334 ili skoro 58 odsto otkrivenih migranata nije su uspio utvrditi identitet. Po brojnom stanju otkrivenih stranih državljana potom slijede migranti iz Pakistana kojih je evidentirano 512 ili skoro 13 procenata, zatim iz Avganistana njih 392 ili skoro 10 odsto, dok je otkriveno i 226 migranata iz Maroka. Takođe, MUP RS je u prvoj polovini ove godine otkrio i nekoliko stotina migranata iz Irana, Iraka, Sirije, Alžira, Libije i drugih država.
Da li zbog svoje veličine, geografskog položaja ili kontinuiranih aktivnosti na terenu, pak, najviše migranata u prvih šest mjeseci ove godine otkriveno je na području koje pokriva Policijska uprava Banjaluka, i to čak 2.474 ili 61 odsto.
„Zatim, u dosta manjem procentu, slijedi Policijska uprava Zvornik, na čijoj teritoriji je otkriveno 519 migranata ili skoro 13 odsto, te Policijska uprava Gradiška sa otkrivenih 435 ili skoro 11 odsto od ukupnog broja pronađenih stranih državljana“, pokazuju polugodišnji podaci MUP-a Srpske.
Statistika MUP-a Srpske pokazuje i da je u posmatranom periodu podneseno šest izvještaja Tužilaštvu BiH zbog šest počinjenih krivičnih djela krijumčarenja lica, i to protiv osam lica koja su prevozila ukupno 40 migranata. Pored toga, migranti su u prvoj polovini ove godine izvršili i jedno krivično djelo nedozvoljena proizvodnja i promet oružja.
Stručnjaci iz oblasti bezbjednosti ističu da je, posmatrajući ove podatke, jednostavno zaključiti da MUP Srpske drži situaciju u vezi sa migrantskom krizom pod kontrolom, da nema incidentnih situacija sa migrantima kao u okruženju, te da građani Republike Srpske mogu biti mirni i bezbjedni upravo zahvaljujući odgovornom, profesionalnom, te kontinuiranom i dobro planiranom terenskom radu policije Republike Srpske.
Izvor: Banjaluka.net