NETWORK

Evakuirani Afganistanci stižu u Albaniju

Nakon što su talibani preuzeli vlast u Afagnistanu, potrebno je hitno naći smještaj za ljude koji su evakuirani iz te zemlje. Albanija je pregovarala sa SAD-om o mogućnosti da ona na neko vrijeme primi dio tih ljudi.

Yuri Kim, veleposlanica SAD u Albaniji, 17. kolovoza je rekla da će u tu zemlji stići određen broj Afganistanaca, ali da ne zna točno – koliko. DW od nezvaničnih izvora saznaje da bi moglo biti riječi o 300-350 ljudi u prvom kontingentu, te da bi nešto kasnije moglo stići još 800 izbjeglih.

Ta humanitarna operacija je kompletno u rukama SAD-a koje se o tome dogovaraju s albanskim Ministarstvom vanjskih poslova. Izbjeglice bi treble biti smještene u šest studentskih domova u Tirani. Tamo ima oko 7.500 kreveta. Predstavnici vlade kažu da će, već prema razvoju situacije, Afganistanci biti prebacivani u hotele u Draču na obali Jadrana.

Politička i moralna obveza

Bivši albanski veleposlanik u SAD-u Agim Nesho, kaže da je prijem tisuća Afganistanaca politička i moralna obveza njegove zemlje: „Ova akcija je znak spremnosti malih zemalja kao što je Albanija da preuzmu odgovornost i surađuju sa zapadnim zemljama u ovoj krizi”.

Ali, on je dodao i da „bez obzira na to što smatramo da je riječ o ispravnoj akciji, nije bilo transparentnosti u postizanju konsenzusa o tome sa svim državnim institucijama, a ni s javnošću”.

Vlada Albanije uvjerava građane da se nemaju čega bojati. Jedan nezvaničan izvor blizak pravosuđu rekao je za DW da će Afganistanci proći kontrole na dolasku u Albaniju, Kosovo i druge zemlje koje ih budu primale.

Stručnjak za sigurnost Redion Qirjazi ne vjeruje da će prihvat izbjeglica iz Afganistana imati negativne posljedice po nacionalnu sigurnost Albanije: „Ti građani su pobjegli pred smrtnom opasnošću, od režima koji bi ih mogao progoniti zbog toga što su surađivali sa savezničkim snagama u Afganistanu, ili zbog njihovih demokratskih uvjerenja. Zbog toga njima prioritet nije izvoz nasilja, već traženje utočišta”.

Strah od radikalnih islamista nije opravdan

Qirjazi  dodaje da će Afganistanci u Albaniji biti nadzirani, ali da je riječ o ideološki umjerenim građanima čiji su vjerski i politički pogledi slični onima koje imaju drugi muslimani širom svijeta.”

„Za razliku od onoga što slušate i čitate u medijima, oni koji tu budu smješteni nisu talibani, već protivnici talibana. Vjerojatno je da mnogi od njih imaju veze sa Zapadom i da im nije namjera trajno ostati u Albaniji. Oni će radije ići preko oceana, u SAD i Kanadu, u zajednice gdje će se osjećati kao kod kuće”, kaže Ardijan Vehbiju, albanski novinar koji živi u SAD-u.

Može li si Albanija priuštiti Afganistance?

Verbiju smatra da će Albanija biti u stanju prihvatiti afganistanske izbjeglice – uz financijsku i logističku podršku NATO-a. A Redion Qirjazi podsjeća da Albanija u normalnim okolnostima nema baš velike kapacitete za prihvat većeg broja migranata. I dodaje da „u ovom slučaju još nije jasno hoće li prijem izbjeglica ići preko službenih kanala, ili će za to biti zaduženi nevladine organizacije”.

Iako su Albanija i Kosovo većinski muslimanske zemlje, Nesho ne veruje da je religija bila važna Washingtonu pri donošenju odluke o zemljama koje će primiti izbjeglice.

Ardijan Vehbiju je uvjeren da je ovo dobra prilika za Albaniju: „Odluku vlade Edija Rame vidim kao ispunjenje obveze prema koaliciji, NATO-u i SAD-u, koja trenutno ima problem. Štoviše, albanske vojne jedinice su godinama bile prisutne u Afgnistanu i sudjelovale su u tamošnjim mirovnim misijama, uspostavljajući suradnju s lokalnim stanovništvom. Smatram da je humano pomoći ljudima koji su u ozbiljnoj opasnosti, a i zato što su oni vjerovali u misiju zapadne koalicije u Afganistanu. Rečeno je da će sada troškove snositi NATO, ali čak i da ne bude tako, gostoprimstvo Albanije se neće smanjiti”.

Izvor:DW