Iako smještajni kapaciteti u Prihvatnom kampu Lipa kod Bihaća nisu popunjeni stotine migranata boravi u centru Bihaća. Policija ih redovito odvozi, ali se oni, zbog blizine granice vraćaju. Sve to zabrinjava domaće stanovništvo.
Iako nadležni tvrde da je u Unsko-sanskom kantonu migranata manje, slike iz urbanog dijela grada to negiraju.
Anketa:
„Potvrđujem vaše navode da ih je sve više i sve više problema sa migrantskom populacijom“.
„Lažu sve ih je više i više, čak dolaze autobusom i šoferi u Ključu ih puštaju“.
Statistički, migranata je manje u kampovima. Razlog nije manji priliv nego odlazak migranata u pogranični pojas.
„Nije mi dobro, ali živimo ovdje. Nemamo hranu, vodu, niti mjesto za spavanje. Nemamo ništa, ali želim ići u gejm i zato sam ovdje“, kaže Nebi, migrant iz Afganistana.
„Moj um kaže da idem na Lipu, ali granica je blizu ovdje i zato ne idem“, dodaje Imran, migrant iz Pakistana.
Većina njih utočište je našla u napuštenim objektima, u koje se nakon policijske akcije uvijek vraćaju.
„Mi zajednički radimo odvođenje migranata u suradnji sa Službom za poslove sa strancima i te će aktivnosti biti nastavljene. Vraćamo u PC Lipa, a neki se nažalost opet vraćaju“, rekao nam je Nermin Kljajić, ministar unutarnjih poslova USK.
U potpisanom memorandumu Službe za poslove sa strancima, MUP-a USK i IOM-a, Policija Unsko-sanskog kantona zadužena je za sigurnost migranata u PPC Lipa.
„Oni su se obavezali da će snositi troškove policije i opremanja kampa i po prvi put imamo jedan jasan memorandum gdje će biti priznati troškovi policijskih službenika, dodaje ministar Kljajić.
Intenzivno se radi na izgradnj PPC Lipa u kojem će biti smješteno oko 1.500 migranata. Radovi bi trebali biti završeni do jeseni, kada bi u njemu trebali bit smješteni svi migranti izbjeglice koji borave u Bihaću. Do tada ljeto će biti u znaku nezbrinutih migranata na ulicama koji svakodnevno pokušavaju preći granicu.
federalna.ba/