Fazlić nije rekao da su sve lokalne zajednice odbile migrante osim Bihaća koji je na njegovu inicijativu potpisao Boriće. Od tada počinje agonija Bihaća, gdje građani nisu od IOMa naplatili KM za 5000 krivičnih djela. Nije zatvorio kampove, grad je preplavljen, migranti vladaju sjedeći na IOM klupama. Niko osim građana nije kažnjen za tri godine divljanja migranata koji su počinili 120 000 kaznenih djela.
Fazlić je tokom jučerašnjeg diplomatskog dijaloga o pitanju migracija naveo da je Bihać jedini grad koji je pokazao određen nivo razumijevanja za prihvat migranata, te da na osnovu toga očekuje pomoć u realizaciji projekata od strane Evropske unije.
Diplomatski dijalog o migrantskoj krizi, koji je u Sarajevu organizovalo Ministarstvo sigurnosti BiH, uz podršku Evropske komisije, austrijskog ministarstva unutrašnjih poslova, te austrijske organizacije Hilfswerk, bila je prilika da se mnogobrojni učesnici, upoznaju i sa trenutnom situacijom u USK i Bihaću.
S obzirom na prisustvo predstavnika brojnih zemalja, gradonačelnik Šuhret Fazlić, iskoristio je ovu , na neki način i donatorsku konferenciju, da predstavi projekte, koje bi trebalo realizirati, a kao kompezaciju za sve štete nanesene ovom gradu tokom četiri godine boravka migranata.
Stava je da Bihać, ni po kom osnovu, ne smije biti oštećen, jer je jedini u BiH, pokazao, određen nivo razumijevanja i saradnje.
Zato uskoro očekuje dolazak Evropske komisije i brojnih organizacija u Bihać, da bi se uvjerili u sve kazano.
– Sami projekti mogu se naći na linku, povezanom sa QR (kjuar) kodom, na razgednicama Bihaća, izrađenim upravo u ove svrhe. Ako su na silu tražili da se migranti smjeste u Biru, onda trebaju znati da prostor oko Bire, Malog i Velikog luga, nema uređenu kanalizaciju, da mnoge ulice nemaju uličnu rasvjetu, da Vučjak, Žegar, Zavalje i Međudražje i dalje koriste vodovod iz austrougraskog perioda, te da stadion Jedinstvo treba sportsko-rekreativnu zonu, istakao je Fazlić.
Drago mu je što su ozbiljnost ove situacije u USK-u, konačno svi počeli shvatati, a naročito nakon uključivanja Ministarstva sigurnosti BiH, odnosno Službe za strance i njihovog preuzimanja odgovornosti za migrante.