NETWORK

GRČKA NASILNO VRAĆA MIGRANTE NA MORE I ŠALJE IH PREMA TURSKOJ

Visoka zvaničnia Evropske unije je za BBC izjavila da grčka vlada mora obustaviti ilegalnu deportaciju migranata koji dolaze na granice ove zemlje.

Komesarka za ljudska prava, Yiva Johanson, rekao je da postoje “veoma dobro utemeljeni izvještaji” o tome da se azilanti guraju nazad u more, kao i da se na kopnu “krše temeljne evropske vrijednosti”.

Grupe za zaštitu ljudskih prava navode da su hiljade ljudi koje su tražile azil u Evropi doslovno gurnute nazad u more iz Grčke prema Turskoj i to prije nego su dobile priliku da apliciraju za azil.

Grčka je dosad odbacivala sve optužbe.

“Rekli su nam da se ne vraćamo i zaprijetili da će nas ubiti ako to učinimo”, rekao je jedan od migranata

Ove aktivnosti su opasne i dovode ljude u još veću opasnost od one u kojoj se trenutno nalaze.

Obalna straža patrolira vodama svakodnevno, a neki ilegalno vraćaju migrante prema Turskoj. Priče mnogih migranata su istražene, a grčke vlasti su osumnjičene za ozbiljno kršenje ljudskih prava. Neki migranti su mobitelima snimili šta im se događa, a vrijeme i mjesto incidenata je provjereno.

“Pitali su nas zašto nemamo vizu, rekli smo im da bježimo iz zemlje i da je ne možemo dobiti kad odlazimo na ovakav način. S obzirom na rat kod kuće i brojne probleme, naš izlazak iz zemlje je ilegalan. Vrijeđali su nas, govorili da se ne vraćamo ili će nas ubiti”, dodao je migrant.

Ipak, neki migranti uspiju doći do obale, a njihovi napušteni čamci nalaze se na obali otoka Lesbos. No, to ne znači da im ne prijeti opasnost od vraćanja nazad u njihovu zemlju.

Obalna straža namjerno pravi valove kako bi uplašila migrante. Postoje dokazi da grčke vlasti vraćaju migrante na more nakon što ih pronađu na kopnu te da ih šalju prema Turskoj.

Najma je Sirijka s dvoje djece, a jedno od njih je 12-godišnji dječak.

“Uzeli su mi sina iz naručja na čudan način, kao da je uhapšen. Spavao je, uzeli su ga i bacili u čamac. Gotovo je završio u moru. Kada sam počela vikati, muškarac koji ga je uzeo je vikao na mene. Pitala sam ga kako očekuje da ne vičem kad mi sin može pasti u more. Također, pitala sam ga zašto nas tretiraju ovako ako nas ne puštaju u njihovu zemlju”, rekla je Najma.

U Grčkoj se već nalazi oko 120.000 izbjeglica. Grčke vlasti ne dozvoljavaju intervjue i konstantno odbacuju optužbe o vraćanju migranata na more.

Neki čamci i brodovi Evropske unije pomažu Grčkoj u njenim aktivnostima protiv migranata.

Izvor: USKinfo.ba | klix.ba