Četvorica migranata iz Afganistana, koji su u veljači 2023. godine ilegalno ušli u Hrvatsku, odlučili su se sami vratiti u Bosnu i Hercegovinu, gdje su prethodno boravili u migrantskom kampu. Njihov povratak potaknut je teškom financijskom situacijom s kojom su se suočili tijekom boravka u Hrvatskoj, a priča je završila i sudskim postupkom protiv vozača taksija, koji je na kraju oslobođen optužbi.
Prema presudi Općinskog suda u Karlovcu, četvorica Afganistanaca – Ikram Khan, Jamal Khan, Samer Khan i Baser Sarvary – ilegalno su prešli granicu Hrvatske 1. veljače prošle godine. Nakon nekoliko tjedana provedenih u Zagrebu i Rijeci, odlučili su se vratiti u BiH jer im je život u Hrvatskoj postao financijski neodrživ. Prema sudskim dokumentima, smatrali su da će im povratak u migrantski kamp u Bihaću omogućiti sigurniji i održiviji boravak.
Kako se navodi u presudi, boravili su u Rijeci tri tjedna, nakon čega su se autobusom vratili u Zagreb, gdje su noćili po željezničkim stanicama i kolodvorima. U takvim uvjetima, donijeli su odluku o povratku u BiH. Da bi stigli bliže granici, na zagrebačkom autobusnom kolodvoru zaustavili su taksi koji ih je trebao prevesti prema Plitvičkim jezerima. Vozaču su za vožnju platili 110 eura.
Migrante je vozio Miro C., tadašnji taksist u srednjim dvadesetim godinama, koji je radio preko aplikacije Bolt, ali je povremeno primao i vožnje izvan aplikacije. Policija ga je zaustavila u mjestu Grabovac, u blizini Plitvičkih jezera, te ga optužila za pomaganje ilegalnim migrantima u nezakonitom boravku i tranzitu kroz Hrvatsku.
Na sudu se branio tvrdnjom da nije znao kako su njegovi putnici ilegalni migranti. “Primijetio sam da nisu Hrvati, ali nisam mogao znati da su ilegalno u zemlji. Pokazali su mi na mobitelu gdje žele ići, a ja sam ih odvezao”, izjavio je tijekom postupka. Naglasio je kako nisu naručili vožnju putem aplikacije, već su mu platili gotovinom. “Pokušao sam im objasniti kako da naruče vožnju preko aplikacije, ali nisu razumjeli. Na kraju su mi dali 110 eura,” dodao je.
Sud je prihvatio njegovu obranu te zaključio kako nije dokazano da je znao da su njegovi putnici ilegalni migranti. “Sud je prihvatio obranu okrivljenika kao životno moguću da u kritičnom trenutku nije znao da se radi o ilegalnim migrantima”, stoji u obrazloženju presude.
Istraga je pokazala kako migranti nisu planirali nastavak puta prema zapadnoj Europi, već su htjeli nezakonito prijeći granicu s BiH i vratiti se u migrantski kamp u Bihaću. Njihov pokušaj povratka završio je policijskom intervencijom i prijavom taksista, no sud je utvrdio kako on nije imao saznanja o njihovom statusu. Ovaj slučaj otkriva koliko financijski pritisci mogu utjecati na odluke migranata, ali i kako se legalni prijevoznici mogu naći u pravnim zavrzlamama zbog nesvjesnog sudjelovanja u ilegalnim aktivnostima.
Izvor: 035portal.hr